od 2010.

Sprečavanje i ukidanje dečijih brakova

Ministarka za brigu o porodici i demografiju u Vladi Republike Srbije prisustvovala je 21. septembra 2023. godine skupu „Planiranje srećnije budućnosti za devojčice“, održanom na marginama 78. zasedanja Generalne skupštine UN, koji su organizovale vlade Kanade i Zambije, u saradnji sa Globalnim programom za okončanje dečijih brakova Populacionog fonda UN i Unicefom.

Ministarka je naglasila da dečiji brakovi predstavljaju teško kršenje ljudskih prava, jer deci oduzimaju detinjstvo, uskraćuju im pravo na obrazovanje, zdrav život i mogućnost da razvijaju svoj puni potencijal.

Ona je istakla da je Srbija odlučna u sprečavanju i ukidanju dečijih brakova i da je prepoznata kao jedna od zemalja koja je primer odlične prakse, kada je u pitanju prevencija dečijih brakova.

Prema njenim rečima, Srbija je prošle godine bila među državama sa niskom stopom zastupljenosti dečijih brakova u odnosu na globalni i regionalni nivo.

Ministarka je ukazala na to da u Srbiji, prema evidenciji centara za socijalni rad, godišnje ima između 200 i 250 registrovanih maloletničkih brakova.

Uglavnom se radi o devojčicama uzrasta 16 i 17 godina, ali još uvek ima i slučajeva gde su devojčice i mlađe i na tome mora još da se radi, rekla je Kisić i dodala da se procenjuje da milioni devojaka u svetu stupaju u brak pre punoletstva, a više od trećine je mlađe od 16 godina.

Ona je napomenula da Srbija u narednom periodu planira da usvoji izmene i dopune Porodičnog zakona, kojima će biti jasno definisan i minimalni uzrast za stupanje u brak, a to je 18 godina.

Podsećamo, Porodični zakon (“Sl. glasnik RS”, broj 18/2005, 72/2011-dr. zakon i 6/2015) uređuje brak i odnose u braku, odnose u vanbračnoj zajednici, odnose deteta i roditelja, usvojenje, hraniteljstvo, starateljstvo, izdržavanje, imovinske odnose u porodici, zaštitu od nasilja u porodici, postupke u vezi sa porodičnim odnosima i lično ime. Ovim zakonom je predviđeno da brak sklapaju dva lica različitog pola davanjem izjava volje pred matičarem, da se brak sklapa radi ostvarivanja zajednice života supružnika a predviđene su i situacije koje predstavljaju smetnje za sklapanje braka.

Izvor: sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs)

Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi