od 2010.

Stručno uputstvo za karijerno vođenje i savetovanje

Na sajtu Ministarstva prosvete je objavljeno Stručno uputstvo za timove za karijerno vođenje i savetovanje u srednjim školama.

Ministarstva prosvete objavilo je i školama uputilo Stručno uputstvo za timove za karijerno vođenje i savetovanje u srednjim školama, koje je pripremila Radna grupa za unapređivanje kvaliteta usluga karijernog vođenja i savetovanja, formirana pri Agenciji za kvalifikacije.

Stručno uputstvo je namenjeno pružanju stručne pomoći timovima za karijerno vođenje i savetovanje srednjih škola u planiranju i programiranju njihovog rada, ali i svim karijernim praktičarima koji sprovode aktivnosti karijernog vođenja i savetovanja u srednjoj školi.

Ovim uputstvom bliže se uređuju aktivnosti Tima za karijerno vođenje i savetovanje (u daljem tekstu: Tim za KViS) u srednjim školama, predlog modela Plana i programa rada Tima za KViS, kao i razvoj modela funkcionisanja školskih timova za karijerno vođenje i savetovanje, saglasno: Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (“Sl. glasnik RS”, br. 88/2017, 27/2018 – dr. zakon, 10/2019, 27/2018 – dr. zakon, 6/2020, 129/2021 i 92/2023), Pravilniku o standardima usluga karijernog vođenja i savetovanja (“Sl. glasnik RS”, br. 43/2019), članu 10. Zakona o Nacionalnom okviru kvalifikacija Republike Srbije (“Sl. glasnik RS”, br. 27/2018, 6/2020, 129/2021 – dr. zakon i 76/2023), Zakonu o srednjem obrazovanju i vaspitanju (“Sl. glasnik RS”, br. 55/2013, 101/2017, 27/2018 – dr. zakon, 6/2020, 52/2021, 129/2021, 129/2021 – dr. zakon i 92/2023), Strategiji razvoja obrazovanja i vaspitanja u Republici Srbiji do 2030. godine (“Sl. glasnik RS”, br. 63/2021).

Tekst Stručnog upustva za timove za karijerno vođenje i savetovanje u srednjim školama možete pogledati na sajtu Ministartsva prosvete (www.prosveta.gov.rs)

Podsećamo, čl. 10. Zakona o Nacionalnom okviru kvalifikacija Republike Srbije („Sl. glasnik RS“, br. 27/2018, 6/2020, 129/2021-dr.zakon i 76/2023) je propisano:

„Uslugama karijernog vođenja i savetovanja obezbeđuje se podrška pojedincu za ostvarivanje prohodnosti kroz nivoe NOKS-a, čime se omogućava primena koncepta celoživotnog učenja i lakša pokretljivost radne snage.

Usluge karijernog vođenja i savetovanja pružaju se u skladu sa standardima za karijerno vođenje i savetovanje koje donosi ministar nadležan za poslove obrazovanja.

Usluge karijernog vođenja i savetovanja pružaju Nacionalna služba za zapošljavanje, JPOA u skladu sa zakonom koji uređuje obrazovanje odraslih i visokoškolske ustanove u skladu sa zakonom koji uređuje visoko obrazovanje, kancelarije za mlade, organizacije civilnog društva koje se bave karijernim vođenjem i savetovanjem, agencije za zapošljavanje i druga pravna lica, u skladu sa zakonom.

Program profesionalne orijentacije, odnosno karijernog vođenja i savetovanja učenika realizuje osnovna, odnosno srednja škola, u skladu sa zakonom koji uređuje osnovno, odnosno srednje obrazovanje i standardima iz stava 2. ovog člana.

Karijerni praktičari u smislu ovog zakona su nosioci aktivnosti karijernog vođenja i savetovanja različitih kvalifikacija koji rade sa pojedincima ili grupama različitog starosnog uzrasta pomažući im da upravljaju procesima učenja, rada, karijernim promenama i drugim aspektima ličnog razvoja i koji imaju kompetencije utvrđene standardima iz stava 2. ovog člana.

Agencija za kvalifikacije (u daljem tekstu: Agencija) prati sprovođenje usluga karijernog vođenja i savetovanja i implementaciju standarda iz stava 2. ovog člana.

Radi praćenja usluga karijernog vođenja i savetovanja i implementacije standarda iz stava 2. ovog člana, osnovne i srednje škole, visokoškolske ustanove, JPOA, Nacionalna služba za zapošljavanje, kancelarije za mlade i organizacije civilnog društva koje se bave karijernim vođenjem i savetovanjem i agencije za zapošljavanje registrovane u skladu sa propisima kojima se uređuje zapošljavanje, dužni su da dostavljaju Agenciji podatke o sprovedenim aktivnostima, najkasnije do 1. februara za prethodnu godinu.

Bliže uslove za utvrđivanje kompetencija karijernog praktičara, kao i izgled i sadržaj obrasca za izveštavanje o aktivnostima iz stava 7. ovog člana utvrđuje ministar nadležan za poslove obrazovanja.“

Pravilnik o standardima usluga karijernog vođenja i savetovanja („Sl. glasnik RS“, br. 43/2019) utvrđuju se standardi usluga karijernog vođenja i savetovanja.

Pod karijernim vođenjem i savetovanjem (u daljem tekstu: KViS) podrazumeva se proces, usluge i aktivnosti usmerene na podršku pojedincu, bilo kog uzrasta i u bilo kom delu njegovog života, da donese odluke koje se tiču obrazovanja, obuke i zanimanja i da upravlja svojom karijerom.

Standardi usluga karijernog vođenja i savetovanja (u daljem tekstu: Standardi KViS) od značaja su za uspostavljanje jedinstvenog sistema kvaliteta u oblasti karijernog vođenja i savetovanja i primenu standarda za priznavanja prethodnog učenja, čime se obezbeđuje podrška pojedincu, nezavisno od uzrasta, nivoa ili sektora (obrazovanje, zapošljavanje ili omladinska politika) sa kojih se upravlja ili sprovode usluge KViS, za razvijanje veština upravljanja karijerom i ostvarivanje prohodnosti kroz nivoe Nacionalnog okvira kvalifikacija Republike Srbije, primenu koncepta celoživotnog učenja i lakša pokretljivost radne snage.

Standardi KViS deo su javnih politika koje primenjuju državni organi i organizacije i druge organizacije u oblasti obrazovanja, zapošljavanja, socijalne zaštite i omladinske politike.

Standardi KViS zasnivaju se na:

1) politikama i razvijenoj praksi na nacionalnom i evropskom nivou;

2) orijentaciji na indikatore kvaliteta i ishode koji su merljivi;

3) primeni politike obezbeđivanja dokaza za efekte KViS;

4) pristupu kojim se pojedinac podstiče i osnažuje za preuzimanje odgovornosti za sopstveni karijerni razvoj;

5) ostvarivanju koncepta celoživotnog učenja.

Izvor: sajt Ministartsva prosvete (www.prosveta.gov.rs)

Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi