Narodna skupština Republike Srbije usvojila je danas, tokom drugog vanrednog zasedanja, Izveštaj o radu Državne revizorske institucije (DRI) za 2021. godinu.
U Zakonu o Državnoj revizorskoj instituciji (“Sl. glasnik RS”, broj 101/2005, 54/2007, 36/2010 i 44/2018-dr.zakon), stoji:
„Godišnji izveštaj o radu Institucije
Član 45.
Institucija je dužna da do 31. marta tekuće godine podnese Skupštini godišnji izveštaj o radu Institucije za prethodnu godinu.“
Tokom predstavljanja Izveštaja o radu DRI za 2021. godinu, predsednik DRI i generalni državni revizor, rekao je da je u izveštajnoj godini DRI izvršila i sastavila 233 izveštaja, 38 izveštaja o reviziji odazivnih izveštaja i 256 poslerevizionih izvaštaja, odnosno ukupno 527 revizorskih proizvoda.
„Kada uporedimo broj izveštaja sa prethodnim periodom, na primer za 2021. godinu u odnosu na 2018. godinu i broj zaposlenih u Instituciji, onda dolazimo do podatka da je broj zaposlenih porastao za 5,8%, a broj izveštaja za 28,5%“, istakao je predsednik DRI i dodao da je to je rezultat promena koje su uvedene u Instituciji.
Predsednik DRI je naglasio da su za 108 izveštaja o reviziji finansijskih revizija date 23 pozitivne ocene ili 21,3%, 80 mišljenja sa rezervom ili 74,1%, tri negativne ocene ili 2,8% i dve uzdržane ocene ili 1,8%.
Što se tiče utvrđenih grešaka i nepravilnosti, greške kod pripremnih radnji za sastavljanje finansijskih izveštaja iznose 13,12 milijardi dinara.
DRI je utvrdila nepravilnosti u poslovanju u iznosu od 69,19 milijardi dinara, kao i pogrešna iskazivanja, odnosno greške u finansijskim izveštajima u iznosu od 523,17 milijardi dinara.
Najveće nepravilnosti odnose se na prihode i primanja, rashode i izdatke, rezultate poslovanja, kao i na pripremu i donošenje finansijskog plana.
U oblasti javnih nabavki DRI je revidirala 120 milijardi dinara i utvrdila 53,5 milijardi dinara nepravilnosti po svim osnovama, odnosno 44,5%.
„Najveći deo nepravilnosti u ovoj oblasti odnosi na to da se nabavljalo, a nije se planiralo, niti se sprovodio postupak javnih nabavki, a to je iznosilo 17,71 milijardu dinara. Ili da nije donet akt ili akt je donet, ali nije pravilno primenjen u postupcima javnih nabavki za 68,58 milijardi dinara“, pojasnio je predsednik DRI.
DRI je tokom 2021. godine subjektima revizije dala ukupno 2.542 preporuke.
„Podneli smo i 101 prijavu za 195 odgovornih lica“, naglasio je predsednik DRI i dodao da je od uspostavljanja Institucije do kraja 2022. godine podneto 2.365 prekršajnih prijava, 250 krivičnih prijava i 307 prijava za privredni prestup.
Govoreći o efektima revizije, predsednik DRI je poručio da su fakulteti u 2020, 2021. i 2022. godini vratili ukupno 2,3 milijarde dinara, koje su dobili da potroše.
„Nakon što je revizijom utvrđeno da to čine suprotno propisu, ovaj iznos za tri godine fakulteti su vratili u budžet, iako su sredstva dobili“, rekao je predsednik DRI i dodao da je to efekat kojim se pokazuje da nisu potrošena javna sredstva mimo propisa.
Pomenuo je i drugi značajni efekat – aktive budžetskih korisnika na državnom nivou povećane su blizu dva biliona dinara ili dve hiljade milijardi dinara jer su izvršena evidentiranja u bilansu stanja, odnosno na pozicije bilansa stanja. „Time je uređena sama evidencija u bilansima“, zaključio je predsednik DRI.
Tokom rasprave, narodni poslanik i predsednik Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava, naglasio je da Izveštaj o radu DRI detaljno izveštava Narodnu skupštinu o tome kakve je kontrole vršio, koliko ih je bilo, koliko nepravilnosti je pronađeno, sa preporukama usmerenim na to kako da narodni poslanici, u zakonodavnom smislu, isprave zakon.
„Borili smo se da ta DRI dobije svoje mesto koje zaslužuje u našem pravnom sistemu zato što je ona ta koja u naše ime i za naš račun sprovodi kontrolu načina trošenja javnih sredstava“, poručio je Arsić.
Zaključak Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava povodom razmatranja Izveštaja o radu DRI za 2021. godinu od 4. oktobra 2022. godine usvojen je glasovima 145 narodnih poslanika.
Izvor: sajt Državne revizorske institucije (www.dri.rs)
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.