Predstavnici nezavisnih nadzornih organa koji se bave zaštitom podataka o ličnosti u regionu Zapadnog Balkana, i to Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Republike Srbije g. i zamenica Poverenika, direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama Crne Gore sa članovima Saveta Agencije, i direktor Agencije za zaštitu ličnih podatka u Bosni i Hercegovini sa svojim zamenikom i pomoćnicom direktora, a povodom promene politika privatnosti kompanije Meta i platforme „X“ u odnosu na obradu podataka o ličnosti u svrhu razvoja veštačke inteligencije, na sastanku održanom u Sarajevu 4. septembra 2024. godine, saglasili su se o sledećem:
Konstatuje se da su navedene kompanije započele obradu podataka o ličnosti u svrhu razvoja veštačke inteligencije bez prethodnog obaveštavanja korisnika njihovih usluga u državama Zapadnog Balkana koje nisu članice Evropske unije.
Konstatuje se da ove kompanije nisu odredile svog predstavnika za obradu podataka o ličnosti u Republici Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. Napominjemo da je čl. 44 . Zakona o zaštiti podataka o ličnosti („Službeni glasnik RS“ broj 87/18), propisano:
“Predstavnici rukovaoca ili obrađivača koji nemaju sedište u Republici Srbiji
Član 44.
Rukovalac, odnosno obrađivač, u slučajevima iz člana 3. stav 4. ovog zakona, dužan je da odredi u pismenom obliku svog predstavnika u Republici Srbiji, osim ako je:
1) obrada povremena, ne uključuje u velikoj meri obradu posebnih podataka iz člana 17. stav 1. ovog zakona ili podataka o ličnosti koji se odnose na osude za krivična dela i kažnjiva dela iz člana 19. ovog zakona, i verovatno je da neće prouzrokovati rizik za prava i slobode fizičkih lica uzimajući u obzir prirodu, okolnosti, obim i svrhe obrade;
2) rukovalac, odnosno obrađivač organ vlasti.
Rukovalac, odnosno obrađivač ovlašćuje predstavnika iz stava 1. ovog člana kao lice kome se, uz rukovaoca ili obrađivača, odnosno umesto njih, lice na koje se podaci odnose, Poverenik ili drugo lice može obratiti u pogledu svih pitanja u vezi sa obradom podatka o ličnosti, a u cilju obezbeđivanja poštovanja odredbi ovog zakona.
Pritužba, tužba i ostali pravni zahtevi iz ovog zakona se mogu podneti protiv rukovaoca ili obrađivača, bez obzira na to da li je određen njihov predstavnik iz stava 1. ovog člana.”
U cilju ostvarivanja prava na zaštitu podataka o ličnosti građana predstavnici nezavisnih nadzornih organa sve tri države saglasni su da zajednički nastupaju prema navedenim kompanijama te da u tom cilju koordiniraju sve aktivnosti koje preduzimaju u ovim slučajevima. Ova inicijativa će biti otvorena za sve druge nezavisne nadzorne organe Zapadnog Balkana i zemlje Istočnog partnerstva.
Predstavnici sva tri nezavisna nadzorna organa će se zajednički obratiti Evropskom odboru za zaštitu podataka (EDPB) i; Komisiji za zaštitu ličnih podataka Republike Irske (Data Protection Commission) kao nadležnim organima za postupanje prema ovim kompanijama u Evropskoj uniji.
Radi što lakše koordinacije ostvarivanja ciljeva inicijative predstavnici sva tri nezavisna nadzorna organa su saglasni da direktoru Agencije za zaštitu ličnih podataka Bosne i Hercegovine bude poverena ova koordinacija.
Izvor: sajt Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti (www.poverenik.rs)
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.