od 2010.

Zahtev za povlačenje iz skupštinske procedure izmena Zakona o visokom obrazovanju

Na sajtu Sindikata obrazovanja Srbije objavljeno je saopštenje u kome se navodi da Sindikat obrazovanja Srbije kao reprezentativni sindikat zaposlenih u visokom obrazovanju, u potpunosti podržava zahteve Konferencije univerziteta Srbije (KONUS) za povlačenje iz skupštinske procedure Predloga izmena Zakona o visokom obrazovanju, kojim se daje mogućnost da bez adekvatne procedure, javnog uvida i javne rasprave, inostrane visokoškolske ustanove izvode studijske programe na osnovu sporazuma i dozvole za rad ministarstva prosvete.

Kako se navodi, predložena dopuna je sačinjena bez rasprave sa predstavnicima visokog obrazovanja, visokoškolskih ustanova i sindikata obrazovanja Srbije. Predloženom dopunom zakona omogućava se da inostrane visokoškolske ustanove mogu da dobiju dozvolu za rad i da država iz budžeta finansira troškove studiranja naših državljana čime se nacionalni sistem visokog obrazovanja ozbiljno urušava. Zahtevamo da dopuna bude povučena iz skupštinske rasprave imajući u vidu da država ne izmiruje sve svoje obaveze koje se odnose na visokoškolske ustanove, a namerava da uvede finansiranje stranih fakulteta kao nelojalne konkurencije i time dovodi u pitanje napore Radne grupe u dosadašnjem rešavanju dugogodišnjih problema finansiranja visokog obrazovanja.

Podsećamo, tekst Predloga zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju objavljen je na sajtu Narodne skupštine Republike Srbije.

Članom 1 je predviđena dopuna čl. 52a Zakona o visokom obrazovanju („Službeni glasnik RS”, br. 88/17, 27/18 – dr. zakon, 73/18, 67/19, 6/20 – dr. zakoni, 11/21 – autentično tumačenje, 67/21, 67/21 – dr. zakon i 76/23),tako što se posle člana 52. dodaje novi član 52a koji glasi:

„Član 52a

Izuzetno od člana 52. ovog zakona, Ministarstvo može izdati dozvolu za rad i inostranoj visokoškolskoj ustanovi za izvođenje studijskih programa osnovnih akademskih studija, master akademskih studija i doktorskih akademskih studija na osnovu sporazuma koji Ministarstvo potpisuje sa inostranom visokoškolskom ustanovom.

Sporazum iz stava 1. ovog člana obavezno sadrži elemente kojima se uređuju pitanja koja se odnose na organizaciju rada inostrane visokoškolske ustanove, način finansiranja rada inostrane visokoškolske ustanove, angažovanje nastavnog osoblja, režim studija, upis studenata i način organizovanja nastave, pitanje načina plaćanja naknada studenata za školarinu i druge troškove kao i druga pitanja od značaja za izvođenje studijskih programa osnovnih akademskih studija, master akademskih studija i doktorskih akademskih studija.

U cilju unapređenja delatnosti i podizanja kvaliteta rada, za naknadu školarine odnosno dela školarine studenata kao i za druge troškove studenata državljana Republike Srbije koji upišu studije na visokoškolskoj ustanovi koja ima dozvolu za rad izdatu u skladu sa stavom 1. ovog člana, sredstva mogu biti obezbeđena iz budžeta Republike Srbije.

Uslov za izdavanje dozvole za rad iz stava 1. ovog člana je da je inostrana visokoškolska ustanova akreditovana u državi u kojoj ima sedište i da su studijski programi za koje dobija dozvolu za rad akreditovani u državi u kojoj ima sedište.

Inostrana visokoškolska ustanova delatnost obavlja u predstavništvu koje se navodi u dozvoli za rad.

Inostrana visokoškolska ustanova vodi evidencije i izdaje javne isprave prema propisima države u kojoj je akreditovana.

Javne isprave izdate od strane inostrane visokoškolske ustanove koja obavlja delatnost u Republici Srbiji smatraju se stranim visokoškolskim ispravama.

Dozvola za rad izdata u skladu sa ovim članom se obnavlja na svakih sedam godina pod uslovima definisanim ovim članom.”.

Izvor: sajt Sindikata obrazovanja Srbije (www.sind-obr.org.rs)

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi